S realitkou alebo bez nej?

Instagram
Vytlačiť
Tak ako? Už ste spravili prvých aj druhých 5 krokov smerom k vysnívanej chalupe? Áno? Tak asi padla aj otázka, či s realitkou, alebo bez nej. Poďme sa na to teda spolu pozrieť.

Realitné kancelárie ponúkajú služby. Tak, ako cestovná kancelária, autoservis, kaderníčka atď… V podstate bez služieb sa človek zaobíde. Cestovať sa dá na blink, ostrihať sa tiež môžeme doma, auto si tiež mnohí opravia aj svojpomocne. Ušetríme si tým možno nejaké peniaze, vynaložíme asi dosť veľa času a energie. A výsledok? No môže to byť úplne v pohode, ale… Skúšali ste sa už doma sami ostrihať? :-)

Služby sú tu na to, aby nám ušetrili čas, poskytli odborné znalosti, kvalitu, skúsenosť, prehľad. Dobrá kaderníčka vás ostrihá za kratší čas, ako na to potrebujete doma, má znalosti z odboru, študovala to, vzdeláva sa priebežne, robila to  už aspoň 100-krát, čiže je predpoklad, že výsledok bude kvalitnejší, má prehľad v nových trendoch a dokáže vám poradiť. Výsledkom je spokojný zákazník s pekným účesom.Dobrá realitná kancelária vám ušetrí čas. Nemusíte obiehať desiatky rôznych domov, ktoré by mohli byť pre vás tie správne. Dobrý maklér pozná svoj región ako vlastnú dlaň. Má prehľad o tom, čo sa kde predáva a za koľko. Dokáže vás pozorne počúvať a nájsť ten správny dom podľa vašich požiadaviek. Má skúsenosť s predajom desiatok nehnuteľností, nerobí to prvý krát v živote. Zabezpečí odborný právny servis potrebný pri prevode nehnuteľnosti. Vie vyriešiť, či poradiť pri riešení neštandardných situácií. Výsledkom sú spokojní zákazníci, či už predávajúci, alebo kupujúci a predaná/kúpená nehnuteľnosť.

No dobre, ale ako teda nájdem tú správnu realitku, toho dobrého makléra?

1. Referencie


Pýtajte sa v okolí, známych, kamarátov, susedov atd.. Hľadajte na internete spokojných zákazníkov. Tak isto, ako keď hľadáte dobrú kaderníčku. Prípadne sa pozrite sem na skúsenosti ďalších ľudí.

2. Ponuka


Prezrite si ponuku jednotlivých realitných kancelárií na internete. Obzvlášť, ak hľadáte chalupu, či vidiecky dom, hľadajte ponuku širokú (napr. tu). Ak má realitka v ponuke „všehovšudy“ 10 domov, tak je dosť málo pravdepodobné, že maklér bude mať dobrý prehľad o danom regióne a že si z tých 10 domov niečo vyberiete.

Všímajte si aj kvalitu prezentácie. Pekné fotky, ich dostatočné množstvo a kvalita svedčia o tom, že maklér venuje svoju starostlivosť každej jednej nehnuteľnosti. Že každú jednu videl na vlastné oči, že vám vie o nej povedať takmer všetko. A tak, ako venuje starostlivosť predávajúcim a ich nehnuteľnosti, tak je veľký predpoklad, že sa postará aj o kupujúcich. Nekvalitné fotky, škaredé, alebo len exteriérové fotky často svedčia o tom, že maklér nehnuteľnosť ani nevidel, len stiahol fotky niekde z internetu. A možno ani nie je s predávajúcimi dohodnutý. Aj to sa stáva.
3. Tradícia a veľkosť realitnej kancelárie


Garážový majster, alebo autorizovaný servis? Obaja môžu byť dobrí, aj zlí, to je jasné. Pri autorizovanom servise ale máte určite väčšiu záruku, že zo dňa na deň nebude visieť na garáži zámok a majiteľa a ani vaše auto už viac neuvidíte.

Realitné kancelárie s tradíciou, s pokrytým celým regiónom, či celým Slovenskom, interným právnikom, alebo jednoosobová realitka s 10 nehnuteľnosťami v ponuke, so zmluvou stiahnutou z internetu? Odpovedzte si sami. Alebo skúste prečítať tu.

4. Zameranie


Potrebujem opraviť osobné auto, alebo nákladiak? Nie každý servis vie opraviť jedno aj druhé.

Hľadám chatu, chalupu? Alebo byt? Nájdem si realitku so zameraním na to, čo potrebujem.

5. Pocit


V konečnom dôsledku sa mi asi ťažko bude dobre spolupracovať s maklérom, ktorý mi „nesadol“, ktorý mi je vrcholne nesympatický, alebo sa mi nepáči spôsob, akým jedná. Pocit z človeka, jeho vystupovanie, komunikácia a spôsob práce, aj to je jeden z faktorov, podľa ktorých si vyberiem toho „svojho“ makléra.

Už ste sa rozhodli? Chcete využiť službu realitnej kancelárie? Ak áno, v ďalšom článku si povieme, aké služby dobrá realitná kancelária ponúka, za čo vlastne platíte.


Ak ešte váhate, pozrite si našu ponuku alebo oslovte priamo našich maklérov.

Mgr. Peter Furdík
Obchodný riaditeľ Romantické chalupy
Romantické chalupy - realitná kancelária