Ako sa starať o kúpenú chalupu?

Instagram
Vytlačiť
Tak ako? Už máte kľúče od tej „vašej“? A celý natešený sa chystáte stráviť tam najbližší víkend a potom ten ďalší a ďalší. Čo ale treba urobiť, aby sa chalupa stala vašou radosťou a nie starosťou? 

Máme pre vás zopár tipov, čo urobiť a na čo nezabudnúť, ak ste sa práve stali novým majiteľom chalupy, chaty, či vidieckeho domčeka.

Susedia - skryté bohatstvo chalupy


Určite ste už videli nejaký ten americký film, kde sa noví susedia prídu predstaviť dookola všetkým susedom. U nás to nie je veľmi zvykom, však.. A vy ešte chcete mať vlastne od všetkých pokoj, veď preto ste unikli z paneláku. Nezabúdajte ale, že dobré susedské vzťahy vám môžu ušetriť kopu starostí s vašou ďalšou „domácnosťou“, lebo to chalupa nepochybne je. A keďže tam nebudete tráviť každý deň, tak o to viac sa vám zíde nejaká pomoc. 

Nič nie je lepšie, ako suseda, čo občas „mrkne“ na tú vašu chalúpku, či je všetko v poriadku, či sa do nej niekto nevlámal. Alebo len proste zakúri deň pred vašim príchodom.. Alebo taký sused, čo vám odhrnie sneh v zime, či pokosí v lete. No nestojí to za tých pár pekných slov, čo s tetou od vedľa prehodíte? Stav vidieckeho domu je tiež dôležitý


V tej eufórii pri kúpe vám mohli ujsť nejaké podstatné veci. A nastáva realita. Pokiaľ ste nekúpili totálnu ruinu, ktorú plánujete aj tak rekonštruovať od podlahy, tak skontrolujte zásadné veci na vašej chalupe, ako je strecha – ozaj poriadne prezrite, či niekde nepreteká, skontrolujte komín, resp. dajte ho prezrieť odborníkovi, pustite vodu, či vôbec tečie a či minulú zimu nezamrzla. Pozrite sa do žumpy, či ju netreba vyprázdniť.  A vymeňte zámok na dverách, ak máte pocit, že kľúče malo priveľa ľudí. Ak ste kúpili nehnuteľnosť pred zimou, tak nezabudnite, že v dome, kde sa nekúri, treba vypustiť vodu a nasypať soľ do WC, aby vám v zime nezamrzla, inak riskujete prasknuté potrubie, bojler, či WC. Toto býva najčastejšie „prekvapenie“ nových majiteľov, keď po zime prídu na svoju chalupu. V paneláku takéto veci neriešime, preto na to často ľudia zabudnú. 

Dane - povinná nevyhnutnosť


Je vašou povinnosťou podať daňové priznanie na daň z nehnuteľnosti na obecnom úrade. Ak ste nehnuteľnosť nadobudli napr. v novembri 2017, tak daňové priznanie musíte podať najneskôr do 1.februára 2018. K tlačivu treba priložiť list vlastníctva, stačí informatívny z katasterportálu.Užívajte :-) 


Veď preto ste ju kúpili. Doneste si pár osobných vecí, presťahujte zbierku motýľov, odparkujte štvorkolku, vypustite deti na záhradu..  Rozložte si ohník v kachliach, vyložte nohy a vychutnávajte. 

Mgr. Peter Furdík
Obchodný riaditeľ Romantické chalupy
Romantické chalupy - realitná kancelária