Ako pripraviť chalupu na zimu?

Instagram
Vytlačiť
Listy zo stromov už úplne opadali, teplota vonku nás donútila vytiahnuť kabáty zo skrine, z telky na nás reve zelený mimozemšťan vianočné koledy, všetko nasvedčuje tomu, že o chvíľu tu máme zimu v plnej kráse. Ešte pred tým, ako napadne prvý sneh, či udrie mráz, každý majiteľ chaty i chalupy by si mal dať otázku, či svoju oddychovú nehnuteľnosť bude využívať aj v zime, alebo sa  do nej vráti až s príchodom jari.Ak máte chalupu v lyžiarskom stredisku a plánujete ju pravidelne navštevovať, nezabudnite skontrolovať pred zimou, v akom stave máte vykurovanie, aby ste prípadné závady nemuseli riešiť v deň, keď ste sa práve vybrali na lyžovačku. Dajte skontrolovať a vyčistiť komín. Nechajte zapnuté temperovanie chaty, ideálne je mať vykurovanie ovládané cez internet, alebo mať skvelého suseda, ktorý vám prikúri deň pred vaším príchodom a odhrnie sneh. :-)


Ako teda pripraviť chalupu na zimu?


Ak vašu chalúpku ukladáte na zimný spánok, keďže prístup v zime na vašu samotu je obtiažny, alebo kúpanie v priehrade si nechávate na letné obdobie, čaká vás pred zimou pár úloh, ktoré netreba podceniť:

1.voda – tá môže spôsobiť veľké škody a problémy. Obzvlášť čerství majitelia chalúp zabúdajú na to, že vodu treba na zimu vypustiť z celého systému, aj z bojlera a do WC nasypať soľ, aby v zime nezamrzlo. Nikoho nepoteší, keď na jar príde do chalupy a nájde roztrhnuté WC, nefunkčný bojler, či zatečenú stenu.. 
S vodou súvisí aj stav strechy, ktorú je dobré tiež prezrieť, obzvlášť, ak ste majiteľom staršej chalúpky a nazrieť treba aj do odkvapov a ak treba, tak ich prečistiť, aby mala voda na jar kade odtekať.

2.elektrina – je lepšie ju odstaviť úplne, ak ale máte bezpečnostný systém, postarajte sa o to, aby všetky spotrebiče boli vytiahnuté zo zásuviek. 

3.potraviny – nenechávajte v chalupe žiadne jedlo, ktoré sa môže pokaziť, ani jedlo, ktoré láka hlodavce a hmyz. Chladničku vyprázdnite, umyte octom a nechajte otvorenú.

4.zariadenie – nenechávajte v chalupe žiadne cenné veci, tak isto zbaľte všetko, čo ľahko navlhne, ako periny a pod.  Môžete ich zabaliť do vákuových obalov, alebo ich aspoň prekryť a odtiahnuť od steny. 
Ak všetko na jeseň upracete, na jar máte o to menej roboty a môžete si skôr začať užívať. 

5.bezpečnosť – poriadne uzamknite dvere, okenice, skontrolujte alarm. Oplatí sa mať dobrých susedov, ktorí sa občas mrknú na vašu chalupu, prípadne odhrnú sneh, aby nelákala zlodejov. Nezabudnite im nechať na seba telefónne číslo a fľašu domácej, či čokoládu pre ochotnú pani susedu. 

A vy, čo ešte svoju chalupu, či chatu nemáte, pozrite si našu ponuku, určite si niečo vyberiete.

Prajem príjemnú jeseň
Peter Furdík
Romantické chalupy - realitná kancelária