Ako nájsť a kúpiť vysnívanú chalupu? – druhých 5 krokov

Instagram
Vytlačiť
Začali ste už rozmýšľať o novej chalupe? V prvom článku o jej hľadaní sme prešli prvých päť dôležitých krokov – čo teda ďalej?

Lokalita, lokalita, lokalita… Poznáte tú známu mantru všetkých realitných maklérov. Pri kúpe nehnuteľnosti na bývanie to platí na 99,9%. Ale ako je to pri kúpe rekreačnej nehnuteľnosti? To je otázka na zamyslenie… Tak sa na to, a nie len na to, poďme spolu pozrieť.

1. LokalitaPri byte v tom má väčšina z nás jasno. Blízkosť práce, školy, občianska vybavenosť, prostredie. To sú asi tie najdôležitejšie parametre. Ako je to ale pri chalupe?

A vlastne, je to veľmi podobné – blízkosť práce vymeňme za blízkosť toho, čo chceme na chalupe robiť. Takže blízkosť lyžiarskeho svahu, blízkosť jazera? Alebo blízkosť lesa, či aquaparku?

Chcem byť priamo pri jazere (na svahu..), alebo som ochotný tých 10 km k nemu dochádzať?Chcem byť v dedine, na jej okraji, na samote? V chatovej osade, pri lese? Keď tam žena ostane sama s deťmi, nebude sa báť?  Potrebujem mať na dosah obchod, krčmu ? Alebo nechcem celý týždeň nikoho ani vidieť a už vôbec nie sa baviť so zvedavým susedom?Alebo kupujem chalupu ako investíciu vo vychytených rekreačných lokalitách  a moje záľuby sú až druhoradé?
2. Technický stavPri chalupe jedna z najdôležitejších otázok a jedno z najťažších rozhodnutí. Väčšina chalúp „s duchom a charizmou“ je práve tá stará ošarpaná zrúcanina na úžasnom mieste.Ak sa nebojím práce, priam sa teším, ako budem pretvárať staré na nové, tak smelo do toho. Takéto chalupy v pôvodnom stave môžu mať  veľmi výhodnú cenu. Treba však rátať s tým, že väčšiu časť rozpočtu zhltne práve rekonštrukcia.

Ak ale mám problém zatĺcť klinec a neviem ani, čo je to kelňa, tak rýchlo preč od takejto nehnuteľnosti a radšej si vyberiem  niečo zrekonštruované, alebo nové… Takáto ponuka je výhodná z hľadiska pohodlia a bez ďalších starostí.3. CenaRekreačné nehnuteľnosti bývajú často jedinečné, väčšinou sa nevyskytuje na predaj 10 rovnakých domov v rovnakej lokalite. Tým pádom aj cena býva jedinečná a nemáme ju častokrát s čím porovnať. Táto na prvý pohľad nevýhoda sa stáva zároveň aj výhodou v časoch, keď trh ovládajú práve kupujúci, ako je to dnes. Viac ako inokedy sa dá dohodnúť na cene prijateľnej pre obe strany. Ak neviete, ako na to, bojíte sa, že preplatíte, obráťte sa na odborníkov – Naši makléri vám pomôžu sa zorientovať na trhu a vybrať tú najlepšiu chalupu pre vás.

4. EmóciaČi sa nám to páči, alebo nie, pri kúpe nehnuteľnosti, obzvlášť tej na rekreáciu, veľkú rolu zohrávajú emócie. Nechajte ich voľne plynúť, chalupa vás musí určite nejako osloviť, je super, keď pocítite, že toto je tá „pravá“.. Nenechajte sa nimi ale úplne ovládnuť. Čarovné miesto môže mať veľkú moc, ale skúste aj racionálne odhadnúť svoje možnosti.
5. S realitkou, alebo bez nej?To je otázka, ktorá si zaslúži osobitný článok, na ktorý sa môžete tešiť niekedy nabudúce.

A čo teraz?Teraz sa pohodlne usaďte, racionálne sa zamyslite a potom sa kľudne nechajte unášať emóciou  a snívajte…  napríklad na www.RomantickeChalupy.sk

Mgr. Peter Furdík
Obchodný riaditeľ Romantické chalupy
Romantické chalupy - realitná kancelária