Jedinečná pôvodná chalupa na úpätí Štiavnických vrchov

Foto Jedinečná pôvodná chalupa na úpätí Štiavnických vrchov

Pridané 12. septembra 2019
Zmenené 12. septembra 2019

Instagram
Vytlačiť
Cena: 24 900 EUR
ch00285674
Umiestnenie Obec: Bohunice
Okres: Levice
Kontakt Peter Furdík Peter Furdík
Tel.: 0905 307 610
Tel.2:
Email: furdik@romantickechalupy.sk
 
Popis

Na predaj chalupa/pôvodný ľudový dom v Bohuniciach na úpätí Štiavnických vrchov. Predstavuje typické ľudové obydlie regiónov Tekov a Hont. Najstaršia časť bola postavená v roku 1851 (so zachovaným datovaním). Predná (novšia časť) bola pristavaná na prelome 19. a 20. storočia. Dom má zachované všetky pôvodné konštrukcie vrátane omietok a podláh, naviac funkčné využite ostalo nezmenené. Obývaný bol do roku 2015. Je napojený na elektrinu 220/380V, obecný vodovod. Odpad tu nie je zatiaľ vyriešený (suché WC), prístup je pohodlný po vedľajšej asfaltovej ceste, bezproblémové parkovanie pre viacero áut.
K chalupe patrí pozemok, na ktorom je postavená plus samostatný (stavebný) pozemok s rozlohou 1057 m2 , ktorý je oddelený od chalupy iba prístupovou cestou. Na pozemku je jedna hospodárska budova a torzo pôvodnej maštale. V súčasnosti je na pozemku vysoká zeleň/stromy a bez väčších zásahov je využiteľný ako vlastný park s ohniskom / altánkom alebo dokonca s jazierkom-tento pozemok je zväčša obkolesený ďalšími voľnými plochami vo vlastníctve obce.
Ľudový dom je situovaný ideálne na rozhraní Tekovskej vinohradníckej oblasti a úpätia Štiavnických vrchov. Umiestnenie, rôznorodosť týchto regiónov a charakter nehnuteľnosti ho predurčujú k využívaniu pre víkendové alebo trvalé bývanie, prípadne ako investičnú príležitosť aj formou zriadenia ubytovacieho zariadenia / prenájmu. V blízkom okolí sa nachádzajú napr. Banská Štiavnica, Štiavnické tajchy, pamiatková rezervácia skalných obydlí v Brhlovciach. Región je vhodný na turistiku, cyklistiku, prípadne rybolov v jazere Bátovce.
Ľudový dom bol postavený v roku 1851 neskôr na prelome 19. a 20. storočia bola k nemu pristavaná západná časť. Meno pôvodného vlastníka sa nezachovalo. Jedným z predchádzajúcich majiteľov však bol aj národný umelec Karol Machata.
Na podnet predchádzajúcich vlastníkov bol krajským pamiatkovým úradov (KPÚ) v Nitre vyhlásený za NKP (6/2018).
Sme si vedomí jedinečnosti tejto ponuky. Vhodná je pre nadšeného chalupára, milovníka histórie, tradičných slovenských remesiel a aktívneho oddychu – niekoho, kto potrebuje útočisko pred ruchom veľkomesta alebo aspoň pragmaticky uvažuje nad zhodnotením takej investície – či už využitím rôznych dotačných schém na obnovu NKP (MK SR aj NSK) alebo prípadným prenájmom. Pre obdobné NKP je pomerne jednoduché získať dotácie z MK SR (podrobnejšie informácie prediskutujeme s vážnym záujemcom). Najbližšia výzva na predkladanie žiadostí bude zverejnená v 9-10/2019.
Súčasný majiteľ začal prípravu obnovy pamiatky a jej adaptáciu na súčasné štandardy bývania (formálny názov: Zámer obnovy NKP). K dispozícii je oficiálne stanovisko KPÚ, v ktorom sú popísané možnosti obnovy. Pozitívom je, že ľudový dom sa môže obnoviť na bývanie, dokonca je schválené i zobytnenie podkrovia. Podrobné vyjadrenia poskytneme k nahliadnutiu vážnym záujemcom pri obhliadke a budú súčasťou kúpnej zmluvy.

Obytná plocha: 100 m2
Plocha parcely: 1200 m2
Elektrina: 220/380 V
Plyn: -
Odpady: bez likvidácie
Voda: vodovod
Kúrenie: lokálne-tuhé palivá
Konštrukcia objektu: kamenná
Prístupová cesta: asfaltová
Stavba - druh: chalupa
Umiestnenie objektu: kľudná časť obce
Rok výstavby: 1851
Rok poslednej rekonštrukcie:
Vzdialenosť k vode: do 5 km
Vzdialenosť k lyžovaniu: do 20 km
Vzdialenosť ku golfu: nad 50 km
Vzdialenosť do centra obce: do 500 m

Kontakt

Romantické chalupy s.r.o

Maklér
Peter Furdík
Peter Furdík
Tel.: 0905 307 610
Tel.2:
Email: furdik@romantickechalupy.sk
 

 

 

Kancelária

Nejedlého 67
Bratislava 841 02
Tel.: 0918 789 218, 0911 291 632
www.romantickechalupy.sk
chalupy@romantickechalupy.sk